Decembrī Jēkabpils 2.vidusskolas 7.a un 7.b klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās Jēkabpils Vēstures muzeja rīkotajā ekskursijā.
Krustpils pilī mūs gaidīja ļoti interesanta muzejpedagoģiskā nodarbība “Mazgāšanās ieradumi senatnē.”
Mūsu mērķi bija:
Kolektīva saliedēšana. Radošo spēju attīstība, zināšanu paplašināšana par higiēnas vēsturi pasaulē un dzimtajā novadā, iepazīšanās ar ziepju vēsturi un to lomu cilvēku dzīvē.
Mēs devāmies ekskursijā tālā pagātnē.
Higiēnas vēsture ir ļoti interesanta un sākās ar seno civilizāciju.
Mēs uzzinājām, ka ziepes ir viena no vecākajām un visbiežāk izmantotajām ķīmiskajām vielām pasaulē. To izgatavošana ir sākusies jau tūkstošiem gadus pirms mūsdienām. Jau Senajā Ēģiptē un Senajā Divupē tika izgatavotas ziepes.
Seno romiešu un grieķu avotos arī ir pieminēti ziepju ražošanas un lietošanas veidi. Tās tika plaši izmantotas ne tikai personīgajai higiēnai, bet arī medicīniskām vajadzībām.
Mēs uzzinājām, ka viduslaikos higiēnas problēmas bija plaši izplatītas, jo tīrība nebija tik svarīga kā mūsdienās. Tā kā sanitārie apstākļi nebija piemēroti, daudzās pilsētās izplatījās slimības un nemiers.
Pārsteidza, ka Krustpils pils ir viena no nedaudzajām pilīm Latvijā, kurā 19.gs. beigās–20.gs. sākumā personīgā higiēna bija organizēta augstā līmenī, pilī ierīkoja ūdensvadu un muižas īpašnieku guļamistabai iekārtoja vannas istabu. Personīgo higiēnu ievēroja muižnieki un viņu kalpi. Mums atgādināja, cik svarīgi ir mazgāt rokas. Mūsdienās higiēna ir svarīga, lai novērstu slimību izplatīšanos. Bet interesantākais gaidīja priekšā! Nodarbības noslēgumā mums tika dota iespēja pašiem izmēģināt izgatavot ziepes, lai iepazītu seno amatniecības tehniku un sajustu vēsturiskās amatprasmes.
Tas bija aizraujoši! Bija īsts radošs process. Katrs izrotāja ziepes pēc savas gaumes ar rozā ziedlapiņām, liepu ziediem, āboliņu. Izdomājām nosaukumu savām ziepēm. Un ar nepacietību gaidījām, kad ziepes sastings un varēsim redzēt rezultātu.
Šī nodarbība veicina radošās prasmes un interesi par vietējo vēsturi un mantojumu, kā arī sniedz praktiskas iemaņas un zināšanas, kas noderēs mācībās un ikdienas dzīvē.
Sakām paldies Skolas soma programmai un Jēkabpils Vēstures muzeja darbiniekiem par izzinošu un atraktīvu nodarbību.
7. a un 7.b klases skolēni un klases audzinātājas Tatjana Karnauhova-Kaja un Žanna Vinogradova
Comments