Lietainas diena rītā 10.a un 10.b klases skolēni devās savā pirmajā mācību ekskursijā vidusskolas posmā. Pirmā pietura bija Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs. Te bija apskatāma slavenā mākslinieka Marka Rotko muzeja krājuma izstāde “Rotko atspulgi”. Vairāk kā divdesmit eksponētie darbi tapuši, šodienas autoriem iedvesmojoties leģendārā mākslinieka daiļradē, tos veidoja mākslinieki no dažādām pasaules valstīm. Pēc gides stāstījuma laiks bija pirmajai aktivitātei - „Mākslas detektīvi”, kas paredzēta mainīgo mākslas izstāžu padziļinātākai izpratnei, radot skolēnos interesi par mākslas stilu, virzienu un tehniku dažādību, akcentējot laikmetīgās mākslas izpausmes muzejā. Pāros, vai pa vienam, jaunieši ar darba lapām meklēja attiecīgo darbu un burtu darba nosaukumā, atrisinot mīklu. Otra nodarbība bija “Tikai vienu reizi -grafika, monotipija”. Monotipija ir grafikas iespiedtehnika, kurā iespējams iegūt tikai vienu kvalitatīvu novilkumu. Šajā tehnikā krāsu klāj uz plātnes, kas neuzsūc mitrumu, mūsu gadījumā tā bija plastmasa. Katrs radīja savu mazo, unikālo darbiņu - uzzīmēto piespieda uz cietāka papīra , iegūstot novilkumu. Kamēr jaunradītie darbiņi žuva, bija iespēja apskatīt citas muzeja telpas, gūstot zināšanas par senāku un tuvāku pagātni.
Tālāk mūsu ceļš veda uz Cesvaines pili, lietus bija rimies, pa autobusa logu varēja vērot skaisti nokrāsojušās koku lapas un Latvijas ainavu. Cesvaines pils interesentiem tika atvērta 2022.gada februārī, pēc vērienīgiem restaurācijas un atjaunošanas darbiem. Pils celta laikā no 1893.līdz 1896.gadam pēc vācu arhitekta Hansa Grīzebaha un tēlnieka Augusta Georga Dinklāges projekta kā dzīvojamā pils muižkungam Ādolfam fon Vulfam. No 1919. līdz 2002.gadam pilī bija skola, taču ugunsgrēks nopostīja pils jumtu, tā dēļ ilgu laiku pils bija skatāma tikai no ārpuses. Pils ir valsts un arī Eiropas kultūras mantojuma sarakstā. Lielākā daļa jauniešu nebija apmeklējuši šo vietu, tāpēc piebraucot, daudzus pārsteidza skaistais pils skats, tās pamatīgums un varenība. Aiz rožu dobes pils priekšā ,atvērām smagās ieejas durvis, lai skatītu pili arī no iekšpuses. Mūs sagaidīja gide, ar kuras palīdzību uzzinājām par Cesvaines pils vēsturi, par ģimeni, kam sākotnēji tika celta pils, par arhitektūru, tēlniecību , glezniecību un metālmākslu, atjaunošanas un restaurācijas darbiem, par uzņemtajiem filmu fragmentiem, un citiem interesantiem faktiem, kā arī apskatījām tur esošās izstādes. Šauras, spirālveida kāpnītes veda uz pils torni, no tā bija iespēja palūkoties tuvākajā apkārtnē no augšas.
Ekskursijas pēdējais apskates objekts bija Kalsnavas arborētums. Tur sakoptā un plašā teritorijā skatījām citzemju un pašmāju dažādos kokaugus, kā arī uzkāpām skatu tornī.
Kopumā diena bija piesātināta- jauni iespaidi, jaunas zināšanas, prakstiska darbošanās un Latvijas dabas baudīšana zelta rudens apskāvienos. 10.a un 10.b klases skolēnu domas pēc ekskursijas:
„Man šī ekskursija likās mierīga un interesanta, vislabāk man patika Cesvaines pils.”
„Man visvairāk patika skatu tornis un vienkārši pastaigāties dabā.”
„Man ļoti patika šī diena , jo es uzzināju daudz ko jaunu .Īpaši man patika pils.”
„Man ļoti patika dārzs Kalsnavas Arborētumā, bija smuks labirints, tunelis ar skaistiem augiem un augsts skatu tornis. Vēl man patika mākslas muzejs Madonā, patika ka mēs meklējām gleznas un zīmējām.”
„Man patika skatu tornis, bet bija arī nedaudz bail.”
„Man vislabāk patika apskatīt Cesvaines pili no iekšpuses un uzkāpt pils tornī, lai redzētu tās apkārtni.”
Nākamajā semestrī noteikti būs vēl viena iespēja doties mācību ekskursijā. Tas ļauj iepazīt Latviju, pabūt vietās, kur nav būts, komunicēt ar paralēlklases vienaudžiem. Tas ir lielisks veids, kā gūt zināšanas un jaunu pieredzi ārpus ierastajām skolas klases telpām.
Klases audzinātājas: A. Ķiploka un J. Graudiņa
Comments